sobota, 2 sierpnia 2014

Nieodkryte w odkrytym - Leskowiec: 15 pomysłów na wycieczkę

Leskowiec. Kto jest z Wadowic lub okolic, ten wie, o czym piszemy. Chyba trudno jest znaleźć w naszych stronach osoby, które tam jeszcze nie były, a tym bardziej które o tej górze nie słyszały. Szczyt sztandarowy na wycieczki klasowe, rodzinne, parafialne i inne. Mało kto jednak wie (a może się mylimy), jak wiele istnieje możliwości odkrywania i zdobywania tej góry. Przeglądając mapę, bazując na własnych doświadczeniach oraz na opowieściach taty Ani doszliśmy do wniosku, że trzeba zebrać w jednym miejscu i opisać wszystkie szlaki prowadzące na Leskowiec i Groń Jana Pawła II. A zatem...


Leskowiec (922m n.p.m.) to szczyt w Beskidzie Małym, na którym znajduje się mała wiata oraz krzyż milenijny. Jest to doskonały punkt widokowy, z którego widać m.in. charakterystyczną i piękną Babią Górę. Można tutaj spokojnie usiąść na trawie i cieszyć się słońcem i wiatrem. Najwięcej turystów przychodzi tutaj w niedziele, w które w kaplicy na Groniu Jana Pawła II odbywają się msze. W inne dni, a szczególnie w dni robocze jest tutaj naprawdę spokojnie, chociaż chyba nigdy nie trafiliśmy na taki moment, aby nie było tam nikogo. Przez szczyt przebiega Mały Szlak Beskidzki (czerwony), który prowadzi od Bielska-Białej po Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym. Pobliski Groń Jana Pawła II (890m n.p.m.) to miejsce, w którym znajduje się schronisko PTTK oraz kaplica Jana Pawła II wzniesiona w 1995 roku. W okresie od kwietnia do października odprawiane są tam msze święte wg harmonogramu dostępnego tutaj. Również miłośnicy biegów górskich znajdą coś dla siebie - co roku organizowany jest bieg na Groń Jana Pawła II, upamiętniający rocznicę narodzin Karola Wojtyły.

Groń Jana Pawła II - kaplica

Schronisko "Pod Leskowcem", które nie jest pod Leskowcem, a pod Groniem Jana Pawła II, czyli byłą Jaworzyną... Trochę to skomplikowane, ale ciekawskich odsyłamy na stronę schroniska, gdzie można znaleźć więcej interesujących informacji o tym miejscu.

Schronisko PTTK pod Leskowcem

Sami zaglądamy na Leskowiec średnio dwa razy w roku, a ostatnio słyszałam o osobie, która wchodzi nań blisko 100 razy na rok! Aby się nikomu nie znudziło chodzenie tam, prezentujemy tabelę z wypisanymi możliwościami dojścia. Nie wszystkie jeszcze wypróbowaliśmy, ale wszystko przed nami! I zapewne istnieją inne ścieżki na Leskowiec, o których nawet nie mamy pojęcia.

Wszystkie szlaki prowadzą na Leskowiec


START SZLAK PUNKTY POŚREDNIE  CZAS  UWAGI
PONIKIEW Przełęcz pod Gancarzem 1h 45' Szlak prowadzi z Wadowic, przez Zawadkę, Łysą Górę i do Ponikwi, ale najczęściej idziemy po prostu z Ponikwi.
GORZEŃ DOLNY (CZARTAK) Kamień, Żar, Magurka Ponikiewska (Królewizna) 3h Po drodze mijamy skałki.
ŚWINNA PORĘBA Suszyce, Magurka Ponikiewska 2h 30' Z tego szlaku będą zapewne piękne widoki na nowe jezioro.
JASZCZUROWA bez szlaku
Makowska Góra około 1h 30' Najpierw idziemy bez szlaku drogą prowadzącą na koniec wsi. W pewnym miejscu przechodzimy przez rzeczkę i wchodzimy do lasu, a ścieżka doprowadza nas do niebieskiego szlaku z Tarnawy.
TARNAWA GÓRNA Makowska Góra 1h 45' Można iść też różnymi trasami, niekoniecznie wzdłuż szlaku, możliwe jest także dojście do czerwonego szlaku z Krzeszowa.
ŚLESZOWICE
Zamczysko, Makowska Góra 2h 15' Szlak czarny dochodzi do niebieskiego z Tarnawy.
KRZESZÓW
Harańczykowa Góra 2h brak
KRZESZÓW Targoszów 2h 45' brak
ŚLEMIEŃ
Gibasów Groń (obok), Łamana Skała 3h 45' Szlak niebieski dochodzi do czerwonego z Przełęczy Kocierskiej.
ANDRYCHÓW Pańska Góra, Gancarz, Przełęcz pod Gancarzem 4h Zdarzają się strome podejścia (przed Gancarzem).
INWAŁD


Susfatowa Góra, Gancarz, Przełęcz pod Gancarzem 3h Szlak żółty doprowadza do zielonego z Andrychowa.
RZYKI PRACIAKI
Anula, Smrekowica 3h 10' Szlak łączy się z czerwonym szlakiem z Przełęczy Kocierskiej.
RZYKI JAGÓDKI brak 1h Szlak, którym możemy najszybciej dotrzeć do schroniska (nawet w mniej niż 1h), ale jest też najbardziej stromy.
RZYKI JAGÓDKI szlak białych serc brak 1h 45' Łagodny szlak do schroniska, trawersuje strome podejścia szlaku czarnego z Rzyk Jagódek.
PRZEŁĘCZ KOCIERSKA Kiczora, Potrójna, Łamana Skała, Przełęcz Beskidek 5h 30' Ciekawa, chociaż dość długa wycieczka. Po drodze spotykamy malownicze skały.

Na ostatniej prostej do schroniska od strony Ponikwi jawi się widok na tę wieś i wznoszącą się nad nią Łysą Górę.

Ponikiew i Łysa Góra

Wspólny odcinek szlaku zielonego i niebieskiego w różnych warunkach atmosferycznych i o różnych porach roku jest przyjemnym miejscem do spacerowania.

szlak na Leskowiec zimą

niebieski szlak z Leskowca do Ponikwi

Początek podejścia ze Świnnej Poręby z widokiem na przyszłe jezioro, które ma być kolejną atrakcją naszego regionu. 

zapora w Świnnej Porębie

Idąc z Jaszczurowej trzeba znaleźć ścieżkę i przejść przez potok. 

z Jaszczurowej na Leskowiec

W nagrodę możemy otrzymać taki oto widok na Babią Górę:

Babia Góra z Leskowca

Idąc szlakiem zielonym z Andrychowa przechodzimy przez Gancarz (ok. 800m n.p.m.), przed którym znajduje się dość strome podejście. 


Gancarz

Na zdobyciu Leskowca nasza wycieczka wcale kończyć się nie musi. Możliwości mamy sporo. Dość ekstremalną opcją jest wyprawa Leskowiec - Babia Góra (ok. 13h).

Leskowiec

Wiata na Leskowcu


Szczyt Leskowca, a na nim krzyż, wiata oraz tablica opisująca panoramę

Leskowiec można odkrywać z różnych stron. Nie jest to wymagająca góra, więc stanowi dobrą propozycję na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Dla zachęty dorzucamy parę zdjęć z okolic Leskowca, jak i z samego szczytu.

jesień na Leskowcu

jesień na Leskowcu

panorama z Leskowca

panorama z Leskowca

Do zobaczenia na szlakach!

7 komentarzy:

  1. Ciekawie wygląda BM z Waszego punku widzenia :) Lubię te górki, gdzie nie ma tłumów :)Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A który wariant wejścia jest najlepszy żeby wybrać się z dziećmi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najłagodniejsze jest chyba wejście z Jaszczurowej, jednakże trzeba tam uważać i dobrze jest znać trasę, bo na początku nie ma szlaku... Inny wariant to niebieski szlak z Ponikwi (często podążają nim choćby wycieczki szkolne). Nie jest on bardzo łagodny, ale też nie jest mocno stromy. Na przełęczy pod Gancarzem łączy się on z zielonym szlakiem i jakiś czas później można sobie ułatwić drogę skręcając w lewo wyraźną ścieżką trawersującą Polanę Barglową i łagodnie dochodzi się do schroniska. Idąc cały czas za szlakiem na końcowy odcinku jest dość strome podejście na Groń Jana Pawła II, więc jeśli dzieci będą zmęczone warto wybrać drogę przez polanę.

      Usuń
  3. Czy możecie pomóc w opisie trasy z Jaszczurowej na Leskowiec. Wogóle tam nie ma oznakowania?

    OdpowiedzUsuń
  4. Obecnie realizuje moj projekt Beskid Maly Rowerem-Leskowiec Kazdym Mozliwym szlakiem.pomocne zestawienie.zaprasam na fb mtb&dogs tam relacje i fotki.pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Gwoli ścisości niebieski szlak na Leskowiec nie prowadzi przez Zawadke lecz przez Chocznie ponieważ ul. Góralska która jest przedłużeniem ul.Karmelickiej kończy się prawie pod szczyten Łysęj Góry i jest w ganicach administracyjnej Choczni.

    OdpowiedzUsuń